Katran gibi yağlar bile dökülüp gidiyor- Aspiratör temizlerken denemelisiniz

Aspiratörlerimiz evimizin emektarlarıdır. Bütün pişirilen yemeklerin buharını, yağını, isini onlar çeker. Evlerimizde oluşma tehlikesi bulunan küf ve rutubete karşı kurtarıcı görevi gören aspiratörler bu noktada çok önemlidir.

RUTİN TEMİZLİK ÖNEMLİ

Pişirilen yemeklerin buhar ve nemini dışarı atmaya yarayan aspiratörler uzun süreli kullanıma bağlı olarak kirleniyor. Kızartmalardan çıkan yağlar nedeniyle de yağ bağlayan aspiratörleri rutin olarak temizlemek gerekiyor.

Aspiratör temizliği için ise bilinen kimyasalların aksine doğal yöntemler de mevcut. Soda, karbonat, sirke, limon suyu gibi yöntemler ev hanımları tarafından uygulanıyor. Teknolojioku.com editörlerinin de tecrübe ettiği soda ile temizlik yöntemi sayesinde sizin de aspiratörünüz ayna gibi olacak.

SADE SODAYLA TEMİZLEYİN

Gereken malzemeler:

2 adet soda

Derin tepsi

Uygulanışı:

Tepsinin içerisine aspiratörü koyduğunuzda açıkta kalmayacak seviyede suyu tencereye ekleyerek kaynatın. Tenceredeki su kaynadığında temizlik yapacağınız tepsiye boşaltın.

Ardından 2 sade sodayı da tepsideki suya ilave edin ve üzerine de hiç beklemeden kirli aspiratörünüzü ekleyin. Suyun içerisinde 10 dakika aspiratörü bekleyin. Böylece kirler çözülecek ve hatta bazıları da dökülecektir.

Son olarak da diş fırçası yardımıyla kalan inatçı yağ lekelerini ovalayın. Aspiratörünüzün ayna gibi parladığını göreceksiniz. Ayrıca bu uygulamayı ayda 1 yaparak aspiratörünüzün ömrünü uzatabilirsiniz.

KABRONATI DOĞRU UYGULARSANIZ LEKELER DÖKÜLÜYOR

Nefisyemektarifleri.com sitesinde ise karbonatlı aspiratör temizliği tarif edildi. İşte gereken malzemeler:

Büyük bir çelik tencere

1 çay bardağı karbonat

Uygulama:

Çelik tencere içinde suyu kaynatınız.

Suyun içine filtreyi de yerleştiriniz.

Kaynayan suyun içine yavaş yavaş karbonatı ekleyiniz.

Karbonatı yavaş yavaş eklemeniz önerilir.

Aksi takdirde suyun köpürmesi ile temizlik işleminiz biraz dağınık gerçekleşebilir.

Karbonatlı suyun içinde kaynayan aspiratör filtresini sudan çıkardığınızda, birkaç defa sünger ile temizleyin ve elde edilen sonuca şahit olun.

Bu gibi temizlikler sonrasında aspiratör filtresini kurutup kullanmayı unutmayın.

Kaynak: nefisyemektarifleri.com – teknolojioku.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir