Ünlü Kripto Fonu 2024 Tahminlerini Açıkladı: Bunlara Dikkat!

Kripto para meraklıları ve yatırımcılar, kripto varlık alanında ortaya çıkan eğilimleri merakla beklemekte. Pantera Capital’in ortağı Paul Veradettakit, kısa süre önce 2024 yılında kripto para birimi ortamına ilişkin altı önemli tahmin paylaştı. Veradettakit, Bitcoin’in yeniden dirilişinden hesaplama açısından yoğun uygulamaların on-chain entegrasyonuna kadar kripto geleceğinin dinamik bir resmini çiziyor. İşte detaylar…

Öncü kripto Bitcoin diriliyor, DeFi Summer 2.0 geliyor

Ünlü kripto para fonu Pantera Capital’ın ortaklarından olan Veradettakit, 2024 yılında layer 2 (L2) çözümlerinin ve akıllı sözleşmeleri destekleyen genişletilebilir katmanların yaygınlaşmasıyla Bitcoin’in önemli ölçüde yeniden canlanacağını öngörüyor. Bitcoin ekosistemi, Turing-complete akıllı sözleşme dillerinin entegrasyonuna tanık olabilir ve Bitcoin’in merkezi olmayan finansa (DeFi) girmesinin önünü açabilir. DeFi altyapısının olgunlaşmasıyla birlikte, Bitcoin DeFi’deki kilitli toplam değer (TVL) mevcut 300 milyon dolardan Bitcoin’in piyasa değerinin %1-2’sine yükselebilir ve potansiyel olarak 10-15 milyar dolara ulaşabilir.

Tokenlaştırma, sosyal deneyimleri yeni yollarla yeniden şekillendirecek ve NFT’ler yenilikçi puanlar ve sadakat sistemleri olarak hizmet verecek. NFT’lerin on chain takas edilebilen ve DeFi ekosistemine katılan profiller ve sosyal kaynaklar olarak önemli bir rol oynaması bekleniyor. Tokenlaştırılmış sosyal deneyimlere doğru bu kayma, Blockchain teknolojisi ile günlük sosyal etkileşimlerin artan kesişimini yansıtıyor.

TradFi-DeFi köprüleri çoğalıyor

Veradettakit, geleneksel finans (TradFi) ve merkezi olmayan finans (DeFi) arasında, stablecoinler ve “mirrored” varlıklar tarafından kolaylaştırılan köprülerde bir artış öngörüyor. Tokenize gerçek dünya varlıkları ve geleneksel finansal ürünlerin DeFi alanında yer bulmasıyla kurumsal benimsemenin önemli ölçüde artması bekleniyor. Bu entegrasyon, iki dünyayı birbirine bağlayan bir köprü oluşturarak artan likidite, çeşitlilik ve yatırımcı akışını teşvik ediyor

Zero-knowledge proof’lar (ZKP’ler), modüler Blockchain yığınının farklı bileşenleri arasında arayüz olacak şekilde konumlandırıldı. Bu gelişme, merkezi olmayan uygulamalar (DApps) geliştiren geliştiricilere daha fazla esneklik sunmakta ve Blockchain alanına giriş engellerini azaltmaktadır. Modüler ve ZK anlatılarının birleşmesi, daha uyarlanabilir ve kullanıcı dostu bir Blockchain ekosistemine doğru önemli bir adımı işaret ediyor.

On-chain hesaplamalar yoğunlaşıyor

Veradettakit, yapay zeka ve Merkezi Olmayan Fiziksel Altyapı Ağları (DePIN) gibi uygulamaları mümkün kılan, ekonomik olarak uygulanabilir, on-chain hesaplamaya doğru bir geçiş öngörüyor. Bu evrimin, on-chain veri ekonomisini yeniden şekillendirmesi, kullanıcılara ve geliştiricilere külfetli gas ücretlerinden ve katı bilgi işlem gücü sınırlamalarından kurtulma olanağı sağlaması beklenmektedir. Tamamen on-chain oyun ve sosyal ağlar da ufukta görünmektedir.

Kripto paralarda L1 ve L2 dönemi

Layer 1 (L1) ve Katman 2 (L2) çözümlerinin yaygınlaşması, daha küçük ekosistemlerin sosyal ağlar, oyunlar ve DeFi gibi belirli dikey alanlara odaklandığı bir ortama yol açtı. Veradettakit bunları “uygulama zincirleri” veya “parça zincirleri” olarak öngörmekte ve etkin bir şekilde “merkez ve kol” modeli uygulamaktadır. Bu yaklaşım, belirli nişler içindeki avantajları korumayı ve daha kullanıcı merkezli ve uzmanlaşmış bir Blockchain deneyimi yaratmayı amaçlamaktadır.

2024’e adım atarken Pantera Capital’den Paul Veradettakit’in bu cesur öngörüleri, gelişen kripto ortamı için bir yol haritası sunuyor. Bitcoin’in DeFi’ye entegrasyonu, tokenize sosyal deneyimlerin yükselişi ve TradFi ile DeFi arasında köprü kurulması, kripto para ekosisteminin devam eden olgunlaşmasında önemli kilometre taşlarını işaret ediyor. Hem geliştiriciler hem de meraklılar bu tahminlerin gerçekleşmesine ve kripto varlıklar dünyasına getirebilecekleri dönüştürücü etkiye tanık olmak için sabırsızlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir