Öğrencisiyle zorla ilişkiye giren öğretmen meslekten atıldı

İngiltere’nin Buckinghamshire bölgesinde 15 yaşındaki bir öğrencisiyle tarlada cinsel ilişkiye girdiği ortaya çıkınca 2021 yılında tutuklanan Kandice Barber, müstehcen davranışları ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözlemciler tarafından ömür boyu öğretmenlikten men edildi.

ÖĞRENCİSİNİ HAREKETLERİ VE SÖZLERİYLE İSTİSMAR ETTİ

Hakkında hazırlanan rapor üzerine daha önce 6 yıl 2 ay hapse mahkum olan Barber’ın durumu Öğretim Düzenleme Kurumu duruşmasında değerlendirildi.

Duruşmaya başkanlık eden Susanne Staab, öğretmenin dersteyken öğrencisine uygunsuz ve cinsel imalarda bulunan bir şekilde iletişim kurduğunu vurguladı.

“AĞIR İHLAL VAR, ‘ÖĞRETMEN’ KİMLİĞİNİ KÖTÜYE KULLANDI”

Öğretmenin davranışının ağır bir güven ihlali ve görevi kötüye kullanma teşkil ettiğini vurgulayan Staab, “Barber’ın öğrencisine yönelik cinsel istismarını tehdit ve manipülasyon izlemiş, öğrencisinin iyiliğini duygusuzca ve bencilce gözardı ettiğini göstermiştir. Kamuoyu haklı olarak onun bu davranışından dehşete düşecektir.” dedi.

“PİŞMANLIK EMARESİ YOK”

İngiltere Eğitim Bakanı ise, “Pişmanlık kanıtı bulunmaması, bu davranışın tekrarlanma riskinin bulunduğu anlamına gelmektedir ve bu durum öğrencilerin gelecekteki refahını riske atmaktadır. Davranış, gelecekte öğretmenlik yapmasına izin verilmesiyle temelden bağdaşmayacak kadar korkunç ve zararlıydı.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: DAİLY MAİL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir