Kalitesiz epilasyon cihazları, ciltte hasara neden olabilir

Birçok insan pürüzsüz bir cilde sahip olmak için kozmetik uygulamalara başvururken, tüylerden kalıcı olarak arınmak söz konusu olunca da epilasyona yöneliyor. Lazer makinesi üreticisi Çetin Demirel, kalitesiz epilasyon cihazlarının ciltte yanma, tahriş ve leke gibi problemlere neden olabileceğini söyledi.

Kalitesiz ve kaliteli cihazların farklarını açıklayan Demirel, epilasyon yaptıracakların dikkat etmesi gerekenleri paylaştı. Demirel, “Epilasyon işleminde kullanılan kalitesiz cihazlar, lazer ışığını yanlış yoğunlukta veya sürede uygulayabilir. Bu da cildin yanmasına yol açabilir. Bunun yanı sıra, ciltte renk değişikliklerine, leke oluşumuna neden olabilir. Bu cihazlarla gereğinden fazla ısı ve enerji uygulanmasıyla da cilt tahriş olurken kızarıklar görülebilir. Öte yandan kalitesiz cihazlar, epilasyonun sonuçlarını geçersiz kılabilir. Yani tüylerin kalıcı bir şekilde yok edilmesi yerine, tekrar büyüme veya zayıf tüy azalması gibi sorunlarla karşılaşma olasılığı yüksektir. Bu nedenle, lazer epilasyon işlemi için güvenilir uygulama merkezi seçmek, süreçte kritik bir rol oynuyor. Kaliteli makinelerle çalışan deneyimli profesyoneller, güvenli ve etkili bir sonuç elde edilmesine yardımcı oluyor” ifadelerini kullandı.

‘EPİLASYON CİHAZLARININ KALİTE BELGELERİNİN ONAYLANMASI GEREKİYOR’

DHA’nın aktardığı habere göre, kaliteli epilasyon cihazlarının özelliklerini sıralayan Demirel, şöyle konuştu:

“Epilasyon cihazlarının sertifikasyon ve kalite belgelerinin onaylanması gerekiyor. Bu onay, cihazların güvenlik ve etkinlik standartlarını karşıladığını gösteriyor. İyi olarak sınıflandırılabilecek lazer epilasyon cihazları, cildi korumak için etkili bir soğutma sistemi içeriyor. Bu, işlem sırasında ciltte rahatsızlık, yanma veya aşırı ısınma riskini azaltıyor. Öte yandan, farklı cilt tipleri ve tüy renkleri için de ayarlanabilir parametreler barındırıyor ve işlemin kişiselleştirilebilmesinin önünü açıyor. Uygulamada en etkili dalga boylarının kullanılmasını mümkün kılarak enerjinin hedeflenen bölgeye doğru bir şekilde aktarılmasına olanak tanıyor.”

İyi epilasyon cihazlarında çeşitli güvenlik önlemlerinin de bulunduğunu vurgulayan Demirel, “Kaliteli cihazlardaki cilt temas sensörleri, lazerin cilde temas etmeden çalışmasını engelleyebiliyor. Kaliteli bir uygulama merkezi veya klinik, gerekli lisanslara ve yetkilendirme belgelerine sahip olmalı. Kişiler, bu belgeleri sormaktan çekinmemeli ve uzmanların eğitim ya da sertifikasyon durumunu kontrol etmeli. Bunun yanı sıra, kaliteli cihazlar ve uzman personellerin yer aldığı merkezlerin fiyatları maliyetli olabiliyor. Danışanlar, çok düşük fiyatlarla karşılaştıklarında bu durumu da sorgulamalı. Ayrıca, abartılı veya kesin sonuç vaat eden yerlerden kaçınmalı” dedi.

‘EPİLASYON CİHAZLARININ KALİTELİ MARKALARDAN SATIN ALINMASI GEREKİYOR’

Kaliteli bir güzellik salonu veya kliniğin temizlik konusunda hassas yaklaştığını söyleyen Demirel, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Epilasyon ekipmanlarının bakımlı olduğunu ve sterilizasyon protokollerinin takip edildiğini bilmek de danışanlar için önemli bir hususu oluşturuyor. Çünkü bakımsız veya eski ekipmanlar, kalitesiz bir hizmetin habercisi olabiliyor. Mevcut veya potansiyel müşterilerinin nezdinde böylesi bir duruma düşmek istemeyen merkezlerin ise epilasyon cihazlarını güvenilir markalardan satın alması gerekiyor.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir