Dünyanın En Değerli 20 Şirketi: Devlerin İçinde ABD Dışından Hangi Ülkeler Var?

Dünyada şirketlerin değerleri de her daim zenginler gibi kapışma halinde. Sıramalar yıllar içinde sürekli değişiyor. ABD’nin üstünlüğünü koruduğu listede hangi dünya devler var? Gelin, birlikte bakalım.

Kaynak: https://companiesmarketcap.com/

20. Tencent – 390 milyar dolar – Çin

Tencent Holdings Ltd., mesajlaşma hizmetleri, sosyal ağlar, online medya, çok oyunculu online oyunlar (MMO, MMORPG), e-ticaret ve online reklamcılık sağlayan bir Çin teknoloji şirketi. WeChat ve QQ şirketin markaları arasında.

19. Novo Nordisk – 417 milyar dolar – Danimarka

Novo Nordisk, ilaç ürünleri ve hizmetleri üreten ve pazarlayan bir şirket olarak 1923 yılında Danimarka’da kurulduğundan bu yana, dünya çapında diyabet alanında lider konumda bulunuyor.

18. Walmart – 425 milyar dolar – ABD

Walmart., ABD pazarının büyük bir bölümünü domine eden küresel bir perakende grubu olurken, Fortune Global 500 listesinde bir numaradır.

17. JP Morgan – 427,34 milyar dolar – ABD

JPMorgan Chase & Co., New York merkezli çok uluslu bir finansal hizmetler firması olurken, ABD’nin en büyük bankasıdır. Sistemik olarak önemli kabul edilir. Kuruluş tarihi 1799’a dayanır.

16. Johnson & Johnson – 432 milyar dolar – ABD

Johnson & Johnson, merkezi New Jersey’de olan global bir ilaç ve tüketici ürünleri şirketidir.

15. ExxonMobil – 433,34 milyar dolar – ABD

Exxon Mobil Corporation veya ExxonMobil, çok uluslu bir petrol ve doğalgaz şirketi olup, merkezi Teksas’ta bulunmaktadır. Şirketin kökeni John D. Rockefeller’in Standard Oil Company’den gelmektedir.

14. LVMH – 453,58 milyar dolar – Fransa

LVMH’nin açılımı Louis Vuitton Moët Hennessy’dir. Fransız holding 81 ülkede, 196 bin çalışan, 60 alt şirketle faaliyet gösteriyor. Dünyanın en büyük lüks tüketim mallarını üretiyor.

13. UnitedHealth – 455,38 milyar dolar – ABD

UnitedHealth Group, Minnesota merkezli bir çok uluslu sağlık ve sigorta şirketi.

12. TMSC – 482,85 milyar dolar – Tayvan

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, Intel ve Samsung’dan sonra dünyanın üçüncü büyük yarı iletken üreticisi ve dünyanın en büyük bağımsız yarı iletken ürünler üreticisidir. 1987 yılında kurulan şirket Tayvan’da bulunmaktadır.

11. VISA – 504,49 milyar dolar – ABD

Visa Inc., Mastercard ile birlikte iki büyük ödeme kartı şirketinden biridir. VISA, Visa International Service Association’ın kısaltmasıdır.

10. Eli Lilly – 525,57 milyar dolar – ABD

Dünya genelinde 33 binden fazla çalışanı, 13 ülkede üretim tesisleri ve yıllık 22 milyar doların üzerinde global satışı ile Eli Lilly Şirketi, dünyanın en büyük ilaç şirketlerinden biridir.

9. Meta Platforms (Facebook) (META) – 734,63 milyar dolar – ABD

Meta Inc., eski ismiyle Facebook, Kaliforniya merkezli bir sosyal medya ve medya holdingidir. Mark Zuckerberg’in oda arkadaşlarıyla Harvard Koleji’nde kurduğu şirket 2021 yazında 1 trilyon değer sınırını aşmıştı.

8. Tesla – 757,28 milyar dolar – ABD

Tesla, Inc., elektrikli otomobillerin yanı sıra enerji depolama ve fotovoltaik sistemler üreten ve satan Amerikan bir şirkettir. Şirketin amacı ‘sürdürülebilir enerjiye geçişi hızlandırmaktır’. Şirket ismi, fizikçi ve mucit Nikola Tesla’dan alınmıştır.

7. Berkshire Hathaway – 776,25 milyar dolar – ABD

Başkanı Warren Buffett olan Berkshire Hathaway Inc., sigorta ve reasürans, yük taşımacılığı, enerji, finansal hizmetler, imalat, toptan ve perakende satış gibi geniş bir iş alanını kapsayan 80’den fazla şirketi içerir.

6. NVIDIA – 1 trilyon 136 milyar dolar – ABD

Nvidia Corporation, kişisel bilgisayarlar ve oyun konsolları için grafik işlemcileri geliştiren en büyük şirketlerden biridir.

5. Amazon – 1 trilyon 374 milyar dolar – ABD

Amazon.com, online perakendecidir.

4. Alphabet (Google) – 1 trilyon 642 milyar dolar – ABD

Alphabet Inc., yani eski Google LLC’nin holding şirketidir.

3. Saudi Aramco – 2 trilyon 248 milyar dolar – Suudi Arabistan

Saudi Aramco, Suudi Arabistan’ın ulusal petrol ve doğalgaz şirketidir. İlk 10 içindeki ABD menşeili olmayan tek şirkettir. 2020 itibarıyla dünyanın en büyük petrol üretim şirketi olup, dünyanın ikinci en büyük kanıtlanmış ham petrol rezervlerine sahiptir.

2. Microsoft – 2 trilyon 399 milyar dolar – ABD

Microsoft, Windows bilgisayar işletim sistemi yazılımını üreten, Bing arama motoru, bulut çözümleri gibi hizmetler geliştirir.

1. Apple – 2 trilyon 792 milyar dolar – ABD

Apple Inc., donanım ve yazılım geliştiren bir teknoloji şirketidir. Bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tüketici elektroniği yanında işletim sistemleri ve uygulama yazılımları da geliştirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir