AKP’nin Küçükçekmece adayı Yeniay: ‘Planlı bir terör saldırısı ve biz yönelik’

Yeniay, 10 Şubat’ta Kanarya Mahallesi’ndeki bir derneği ziyareti sırasında düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin son gelişmeleri anlatmak ve yeni dönem seçim vaatlerini paylaşmak amacıyla basın toplantısı düzenledi. Saldırının olduğu gün gerçekleştirilen toplantının önceden bilinen, saati belli, sosyal medyadan ilan edilen bir toplantı olduğunu ifade eden Yeniay, salon içerisinde yaklaşık 100 katılımcının bulunduğunu söyledi.

Saldırıdan bir gün önce değişik bir gündem yaşadıklarını aktaran Yeniay, bir camide cuma namazının akabinde cenaze namazını kıldıklarını, tam camiden ayrılacağı sırada geçmişten tanıdığı bir kişinin kendisiyle ısrarla iletişim kurmak istediğini anlattı. Yeniay, bu kişinin yanına gelerek “Sayın başkanım ben sizi çok seviyorum ve hayatınız şu anda tehlikede. Ne olursunuz şu iki mahalleye gelmeyin, akşamları ise hiç yaklaşmayın. Size uzun namlulu silahlarla saldıracaklar, hatta roketatar bile kullanabilecekler” dediğini aktardı.

Kendisinin bu durum karşısında olayı geçiştirmeye çalıştığını ifade eden Yeniay, şunları anlattı:

“Sonra ‘Ya beni anlamıyorsunuz galiba, çok ciddi, vuracaklar sizi öldürecekler. Niye ciddiye almıyorsunuz?’ dedi. Peki ‘Nereden biliyorsunuz, nereden duydunuz?’ dedim. Sonra bir kafeterya ismini zikrederek ‘Orada falan kişi bunu söyledi. O kişiye geçmişte bir iyiliğiniz dokunmuş, sizi çok seviyor. Yakın bir zamanda da cezaevinden çıkmış, biraz sokaklara, bölgeye de hakim birisi. O da bir inşaat firması çalışanından duyduğunu ifade ediyor. Şahıslar belli. Oradaki bir görüşmede, büyük çaplı iş yapan iki farklı firmadan bahsediyoruz, bir de bir siyasi figür bir araya geldiler, sizinle ilgili ciddi manada tehlike söz konusu. O da ‘Siz Aziz Başkan’ı tanıyor musunuz, ona ulaşabilir misiniz? Ona çok büyük bir saldırı planlanıyor, ciddi bir organizasyon var, mutlak suretle bilgilendirin. Özellikle de şu şu bölgelerde bu organizasyon ve saldırı gerçekleşecek.'”

“PLANLI BİR TERÖR GİRİŞİMİ VE TAMAMEN BİZE YÖNELİK”

Yeniay, anlatılan konuyu ciddiye almadıklarını, bu durumu ileten kişiye teşekkür ettiklerini kaydederek, “Bu tip konular her zaman vuku bulabilecek, birilerinin söyleyebileceği cümleler olabilir.” dedi.

Ancak cumartesi günü programı bitirdikten sonra “Varsa bir iki de soru alıp öyle çıkayım” dediğini kaydeden Yeniay, “Bir soru geldi, cevaplandırdım. ‘Sanırım başka soru yok’ dedim. O arada bizlerle birlikte bulunan sivil memur arkadaşlarımız dışarıya adımlarını attı, saha kontrolünü yapmak için. Biz de artık yavaş yavaş kapıya yönelirken bir şahıs daha bir şey söylemek istedi. Ona da ayaküstü cevap vermek istedik. Çünkü o soru sorulmasaydı 15-20 saniye sonra biz de dışarıda olacaktık. O soru sorulduğu için biz içeride kaldık ve o esnada otomatik silahlarla taranmaya başlandı bölge.” ifadelerini kullandı.

Yeniay, bu kadar tesadüfün bir araya gelmesinin çok anlamlı olmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Bu bir terör saldırısıdır. Bu bir organize suç örgütü girişimidir. Bu bir planlı eylemdir. Ancak seçildiği yer, mekan, zaman dilimi belki de hedef şaşırtmak da isteyen bir görüntü arz ediyor olabilir. Bütün bunların hepsi şu anda savcılığımız, emniyet müdürlüğümüz tarafından titizlikle incelenmekte. Gerek emniyet birimlerimizin gerekse de Cumhuriyet Başsavcılığımızın kanaati ve benim kanaatim, bu olay tamamen planlı bir terör girişimi ve tamamen bize yönelik. Bizim bölgede hiç kimseyle bireysel bir husumetimiz söz konusu değil. Bu tamamen siyasi bir figüre, bir yerel belediye başkanı adayına ve siyasi kimliğe karşı yapılmış olan bir terör girişimidir.”

“TERÖRÜN ARKASINDAKİ AKTÖRLERİ GEREK BİZLER GEREK KAMUOYU MERAK ETMEKTE”

Olayın ardından başka dramatik şeyler de yaşandığını aktaran Yeniay, “Henüz salonun içerisindeyiz. Silahın nereden patladığını bilmiyoruz. Sokaktan mı, binalardan mı? Çünkü sokak arasındayız. Güvenlik tedbirleri alınmasını beklerken birkaç dakika daha henüz olayın üzerinden geçmeden dernek başkanımız hemen dışarı çıktı, içeriye girdi ‘Arkadaşlar rahat olun, bu bize yönelik bir saldırı değildir, bu adi bir olaydır.’ Şaşırtıcı bir bilgi oldu. Çünkü henüz daha emniyet gelmedi, güvenlik tedbiri almadı. Kişiler belli değil, olay belli değil ama adi bir olay olduğu belli oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Yeniay, olayın ardından hemen siyasi figür belediye başkanlarının açıklama yaptığını ifade ederek, şöyle devam etti:

“‘Efendim bu olay siyasi bir olay değildir, şahsa yönelik bir saldırı değildir, bu tamamen adi bir olaydır.’ Ben de orada ‘Henüz daha devlet olay mahalline intikal etmedi, henüz daha biz olay yerindeyiz, alanı terk etmedik. Devletin bilmediği, emniyet birimlerinin bilmediği ilgili otoritelerin henüz daha konuya vakıf olmadığı bir noktada faillerle ilgili hiçbir bilgi olmadan siz bu bilgiyi nereden aldınız? Kulağınıza kim fısıldadı? Ne yapmak istiyorsunuz? Ne yöne hedefi şaşırtmak istiyorsunuz?’ diye bir dizi soru sordum. Gerçekten hala merak ediyorum. Başta İstanbul’u yöneten şahsiyet dahil olmak üzere, bu kadar kısa süre içerisinde kimleri aradı da o eylemi gerçekleştirmediği noktasında bilgi sahibi olup, böyle bir kanaate ulaştı. Ya da kimler bu bilgiyi kendisine sufle etti, ya da ne yapmak istiyor?”

“BİRİLERİ TİYATRO OYNATIYOR”

Olayla ilgili yakalanan 26 kişiden 16’sının tutuklandığını, 4’ünün salıverildiğini aktaran Yeniay, olayın içerisinde bulunanların 4’ünün ise çocuk olduğunu kaydetti.

Yeniay, “Adı geçen sokaklarda yalnız başıma yürüdüm belediye başkanı olarak. Hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadım, oradaki hiçbir insanımızla hiçbir problemimiz olmadı.” ifadelerini kullandı.

Olayda mermi isabet eden kişinin hala yaşam mücadelesi verdiğini kaydeden Yeniay, “Bir taraftan bir canımızın peşine düşmüşken bir taraftan da birileri tiyatro oynatıyor. Bu tiyatroyu oynatırken de terör figürünü kullanarak oynatıyor, orada bir organize suç örgütü kurarak oynatıyor. Gerçekten perde arkasını ciddi manada merak ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

İsimlerini kullanmadığı kişiler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğunu kaydeden Yeniay, “Ben bugün burada bu açıklamayı yapmak zorunda hissettim kendimi. Sanki burada birilerinin böyle bir eylemden nemalanmaya çalışıldığı gibi de bir görüntü ortaya çıkartılmaya çalışıldı. Buna hiç ihtiyacımız yok. Biz 10 yıl burada hizmet etmiş olan bir belediye başkan adayı olarak zaten sahada insanlar ‘Nerede kaldınız, bizi kimlere bıraktınız’ cümleleriyle karşılıyorlar.” diye konuştu.

PROJELERİNİ ANLATTI

Yeniay, Marmara’da olası bir deprem beklendiğini, bu nedenle Küçükçekmece’de yaklaşık 100 bine yakın konutun dönüşümünün gerçekleşmek zorunda olduğunu söyledi.

Bu kapsamda Vizyon Master Planı oluşturduklarını ve hemen harekete geçeceklerini belirten Yeniay, 1 yıl içerisinde Küçükçekmece’nin bütün planlamasını yeniden oluşturacaklarını, sonra yeni bir risk yönetim planlaması yapılacağını, birinci yılın sonuna gelmeden belirlenmiş olan etaplarda proje detaylarına hızlı bir şekilde geçerek uygulamaya geçileceğini kaydetti.

Yeniay, ilçeye 12 yeni meydan ile yeni bulvarlar yapmayı planladıklarını aktardı.

Saldırının gerçekleştiği gün trajik bir şey yaşadıklarını anlatan Yeniay, “Halkalı Şehir Stadı’nı, büyükşehrimize yaptırmıştık. Ama büyükşehrimiz o kadar çok eser yapıyor ki, gelip orada açılış yapmadı. Açılış yapacak zamanı da olmadı rahmetli Kadir Topbaş başkanımızın. O eylem gerçekleştiği gün bu stadın halısı değiştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı geldi, halı değişikliğinin açılış törenini yaptı. Hayırlı olsun arkadaşlar hizmet böyle olur. Yerel anlayış, yerel belediyecilik böyle olur. İstanbul bunu hak etmiyor.” şeklinde konuştu.

Yeniay, Küçükçekmece’nin bunu hak etmediğini ifade ederek, gelir gelmez Halkalı Bölgesi’nde Bilim ve Teknoloji Üssü’nü bir yıl içerisinde kuracaklarını söyledi.

Bir gazetecinin Kanal İstanbul Projesi’yle ilgili sorusuna da Yeniay, “Bizim Kanal İstanbul gibi bir gündemimiz yok. Açık söylüyorum.” şeklinde cevap verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir