Urfa’da sel: ‘Depremi atlattık derken sel vurdu’

Fatma Keber

URFA – 6 Şubat’ta Maraş merkezli depremlerden etkilenen, yaklaşık bir buçuk ay sonra da sel yaşanan Urfa’da halk, yaralarını sarmaya çalışıyor. 15 Mart’taki selin üstünden günler geçmesine rağmen Urfaılar, dükkanlara ve evlere dolan çamuru temizlemeye devam ediyor. Haliliye ilçesi Süleymaniye Mahallesi, selin en çok etkilediği yerlerden biri oldu. Düşük gelirli halkın yaşadığı mahallede herkes tek bir şey söylüyor: Mağduruz…

Esnaf binlerce liralık malzemesini kaybettiğini söylerken halk da evlerinin ve eşyalarının kullanılmaz hale geldiğini belirterek yardım istedi.

‘KİMSE GELİP ‘NE DURUMDASINIZ’ DİYE SORMADI’

Mahallede ikinci el beyaz eşya deposu bulunan Mehmet Emin Selam da sel nedeniyle zarar gören esnafdan biri. İş yerinden bir kamyon çamur çıkardığını söyleyen Selam, eşyalarına kazma ve küreklerle zarar verilmemesi için kendi çabaları ile çamurdan çıkarıyor. Selam, “Kimse gelip ‘ne durumdasınız’ diye sormadı. İçerde metrelerce çamur var. Tüm malzemeler gitti. İçerdeki eşyaları yıkamaya çalıştık ama olmuyor. Tüm eşyaları çıkarıp temizledikten ve çalışıp çalışmadığını kontrol ettikten sonra zararımız net olarak ortaya çıkacak. 2-3 gün kurumaya bıraktım sonra bakacağım çalışıp çalışmadığına. Ama şu an en az 150-200 bin lira zararımız var diyebilirim” dedi.

‘NE YAPACAĞIMIZI ŞAŞIRDIK’

Bölgede bakkallık yapan Ali Dağ ise dükkanının tamamen çamur dolduğunu ve içindeki tüm malzemeyi çöpe attıklarını söyledi. Dağ, “Kaç gündür temizlik yapıyoruz ama o kadar sel çamuru var ki, perişan olduk” ifadelerini kullandı.

Selden sonra park ettiği aracının içinden yılan çıktığını belirten bir servis şoförü ise “Aracımı yıkatmak istedim, tam 8 bin lira istediler, kuaför de 12 bin lira istiyor. Bu fırsatçılık değil de nedir?” diye tepki gösterdi ve şöyle devam etti: “Evlerimiz zaten gitti, çocukları komşulara götürüyorum ama nereye kadar devam edecek? Devletimiz bize yardım etsin. Ne yapacağımızı biz de şaşırdık.”

‘RÖGARLAR YETERSİZ, DÜKKANLARIMIZ TEKRARDAN SU DOLUYOR’

Mahallede tamircilik yapan Ferhat G. de “Dükkanım tamamen mahvolmuş durumda. Selden sonra tamamen perişan durumdayız. Rögarların biran önce temizlenmesi ve açılması lazım. Rögarlar yetersiz olduğu için dükkanlarımız tekrardan su doluyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin bir an önce bu duruma bir el atması lazım” diye konuştu.

Bölgede seyyar satıcılık yaptığını belirten Müslüm Kaftahcı ise “Yeni evliyim, eşyalarımın tamamı yeniydi daha kullanmamıştık. Şimdi bana bir seyyar satıcı tablam ve evimin duvarları kaldı. Yine de hayattayız, buna da şükür” dedi.

’11 KİŞİ BİR EVİN İÇİNE SIĞDIK’

Süleymaniye 1997’inci sokakta yaşayan esnaf Hasan Hamed, yardım olmamasına tepkili. Hamed, şunları söyledi: “Belediye, valilik, tüm yetkililerin yardımını bekliyoruz. Gerçekten çok sıkıntıdayız. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Selden sonra şu anda iki aile bir evde yaşıyoruz. 11 kişi bir evin içine sığmış durumdayız. Deprem felaketini atlattık derken şu anda sel felaketi geldi.”

Yaşadığı ev, sel suları ile dolan bir mahalleli de yaşadıkları duruma isyan etti. Önce deprem sonra da selle sarsıldıklarını söyleyerek “Artık yeter. İnsanlar felaketi yaşıyor. Bu mudur? Bizim kaderimiz bizi yönetenlerin elindedir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir